Aké informácie by ste nemali dávať na FB?
Keď ste už raz na Facebooku, asi ťažko zvládnete sledovať činnosť všetkých ostatných so založenými rukami. Raz pridáte fotku, inokedy si zmeníte status a čoskoro sa pristihnete pri tom (prípadne ste v takomto stave už dlho), že dennodenne zapĺňate svoj facebookovský profil informáciami. Možno si poviete - a čo? - no zamyslite sa nad tým, či vám niektoré zdieľané informácie nemôžu uškodiť.
Párty pre nepozvaných
Facebook je síce skvelá vec na organizovane stretnutí so svojimi priateľmi, no pozor, aby ste to neprešvihli. Ak sa verejne pochválite, že sa už nemôžete dočkať dnešného žúru u vás doma, čo sa asi tak môže stať? Na dvere vám začnú vyklopkávať nielen hostia pozvaní, ale aj známi z druhej či tretej ruky. Buď teda celkom stíšite hudbu a budete sa tváriť, že žúr je zrušený, alebo svoj byt vystavíte napospas desiatkam nečakaných hostí.
Dovolenka pre zlodejov
Čas dovoleniek sa blíži a s ním aj čas chválenia sa na Facebooku. Statusy typu „Od zajtra dva týždne gréckeho ničnerobenia" sú síce informačne nasýtené, no pre niekoho až príliš. Určite viete, kam tým mierime - vaša radosť z dovolenky sa môže prostredníctvom statusu zmeniť na pozvánku pre neželaných zlodejov, čo už tak pozitívne neznie. Nechceme obviňovať vašich FB priateľov, že majú bočné úmysly, no človek nikdy nevie...
Vyznanie pre nadriadených
O práci a Facebooku sa povedalo už veľa, no stále sú medzi nami experti, ktorí celkom zabúdajú na základné pravidlá. Ak raz mám medzi priateľmi svojho šéfa, zrejme mu nebudem vešať na nos, že svoju prácu neznášam, nebaví ma a najradšej by som tam všetkých nakopala. Právo na takýto názor máte, ten vám nezoberie nik, no šírte ho iba tam, kde máte istotu, že vás zaň nikto nevyhodí.
Šialená vec
Ak denne pozeráte správy, asi ste už zachytili prípady, kedy zlodeja či cestného piráta odhalili vďaka jeho Facebooku. Síce nemusíte hneď patriť k previnilcom tohto typu, no i množstvo iných odfotených vtípkov nemusí splniť svoj účel, a to ani medzi vašimi priateľmi. Svetom kolujú stovky nevhodne „zábavných" fotografií s deťmi, zvieratami či mŕtvolami, no namiesto smiechu vyvolali skôr otázku, či dotyčný nepotrebuje lekciu zo slušného správania alebo aj liečenie.
Priznanie právnikovi
No a poďme ešte k jednému extrému, ktorým je prehra na súde kvôli Facebooku. U nás sa tento „trend" ešte veľmi nerozšíril (alebo sme oveľa opatrnejší), no v Amerike je celkom bežné, že nielen rozvodoví právnici pátrajú po indiskrétnych statusoch či fotkách. Majte teda na pamäti, že ak niekto chce, použije proti vám hocičo, preto dobre uvažujte, čo do svojho profilu pridáte a čo radšej necháte pred svetom ukryté...