Opäť sú tu komáre
Podľa zoológov komáre štípu každého. Lákate ich už tým, že dýchate. Komáre priťahuje aj vaša teplota a pot, lebo v pote samička komára rozpoznáva mastné kyseliny, ktoré dráždia jej receptory.
Neškriabte sa
Samička komára zaborí sosák do pokožky a vystrekne slinu, ktorá zabráni zrážaniu krvi, znecitlivie miesto vpichu a vyvolá rozšírenie ciev, čím zvýši prietok krvi. Na komárie sliny okamžite zareaguje váš imunitný systém a začne vylučovať protilátky. Výsledkom je svrbiaca vyrážka.
- Neškriabte sa, lebo svrbenie je reakciou organizmu na komárie sliny. Ich koncentrácia spôsobuje zmenu prostredia v mieste vpichu a rýchlu reakciu imunitného systému na cudzorodú látku vylúčením histamínu, ktorý by ju mal zneškodniť.
- Keď si vriedok rozškriabete, koledujete si o povrchovú infekciu, lebo na koži žije množstvo baktérií, ktoré si zanesiete do rany. Štípanec sčervenie, môže byť horúci a nehojí sa. Ranu vydezinfikujte čajovníkovým olejom, ktorý sa v kozmetických prípravkoch bežne aplikuje na akné. S infekciou si zväčša organizmus poradí sám. Ak je však vpich kontaminovaný inou agresívnejšou baktériou, napríklad z tropického komára alebo zo zvierat, či máte oslabený imunitný systém, môže sa zápal rozšíriť do okolia a spôsobiť ťažšiu infekciu kože a podkožia.
- Komárie uštipnutie rozhodne nepodceňujte, ak sa vám na koži objaví opuch veľký ako dlaň, lebo môže ísť o alergickú reakciu. Okamžite vyhľadajte lekára! Ten Štívám predpíše antihistaminiká, teda lieky proti alergii, aj keď celková alergická reakcia organizmu, (anafylaktický šok) je veľmi zriedkavá. Zväčša ide o prehnanú reakciu tela, ktorá sa prejavuje od silného začervenania až po žihľavkovitý opuch v mieste vpichu
Čo komáre odháňa
- Repelenty – kúpite ich vo forme spreja alebo krému. Obsahujú látku, ktorá komárom smrdí, a tak k vám nepriletia, alebo zastrie váš prirodzený pach, ktorý komárov láka, a ony vás nenájdu.
- Éterické oleje – najvhodnejší je olej z kocúrnika, citróna, eukalyptu, zo škorice a z levandule. Nikdy si ich však nenatierajte na telo priamo, ale zriedené s telovým mliekom v pomere 1 : 4.
- Cesnak – keď ste jeho častou konzumentkou, tak vás komáre nevyhľadávajú, lebo im smrdíte. Podobnú službu robí aj pivo a potraviny, ktoré obsahujú vitamíny skupiny B.
Vedeli ste...
... že komáre nevidia žlté svetlo? Keď vymeníte biele žiarovky za žlté, budete mať doma menej nevítaných návštevníkov.
- Komáre štípu najviac pred dažďom a pred búrkou. Podľa toho ľudia kedysi vedeli, že pršať začne najneskôr o šesť hodín.
- Komár dokáže za deň preletieť aj 16 kilometrov.
- Larvy komára prežijú aj v otvorenom vesmíre. Neprekáža im rádioaktívne žiarenie a kolísanie teplôt v rozmedzí od mínus 270 stupňov do plus 106 stupňov Celzia.
- Asi polovica ľudstva je ustavične vystavená nebezpečným infekčným chorobám, ktoré komáre prenášajú.
- Krídla samičky kmitajú frekvenciou 500 mávnutí za sekundu, čím vydávajú nepríjemný pišťavý zvyk. Krídla samčeka sa pohybujú ešte rýchlejšie.
- Komáre kladú vajíčka do vody. Keď vodné plochy vyschnú, veľa vajíčok odumrie, ale niektoré môžu prežiť bez vody aj celé roky.
Komentáre
Prehľad komentárov
To určite :D
Opäť sú tu komáre
(Admin, 30. 7. 2011 12:40)No tak mňa ich poštíplo celkom dosť,možno aj za teba :D
Opäť sú tu komáre
(Me !, 30. 7. 2011 9:47)Mne sa zdá, že toto leto nie je toľko komárov ako minulé leto. Dokonca ma tohto roku nestihol uštipnúť ani jeden :) A to sa vôbec pred nimi nechránim. :))
Opäť sú tu komáre
(Me !, 30. 7. 2011 13:41)